Last Update: 06 October, 2016

نقدی بر تبلیغات کلیکی در اینترنت

■ تعریف تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی، به انگلیسی (Pay Per Click) که به اختصار آن را (PPC) می‌نامند، نام مدلی از تبلیغات اینترنتی است که در آن بازدیدکنندگان از وبسایت نمایش دهندهٌ آن تبلیغات، با کلیک بر روی تبلیغات موجود در آن وبسایت به وبسایت، یا اپلیکیشن موبایل و یا رسانه اینترنتی دیگری که مورد نظر آگهی دهنده است هدایت می‌شوند. و آگهی دهنده بر اساس تعداد کلیک‌ها بر روی آگهی‌های خود در وبسایت نمایش دهنده و مراجعه بازدید کنندگان به رسانه خود، به نمایش دهنده هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کند.

PPC

■ تاریخچه تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی از سال 1996 معمول شد. این شیوه که در زمان خود نوآوری بزرگی در صنعت تبلیغات اینترنتی محسوب می‌شد، به مرور جایگزین متدهای سنتی تبلیغات بنری (مدت دار) و پرداخت به ازای تعداد نمایش گردید. مدل های پیشرفته تر و پچیده تری از پرداخت به ازای کلیک نیز هم‌اکنون در حال بهره برداری هستند که به عنوان مثال می‌توان به پرداخت به ازای منجر شدن به خرید اشاره کرد.

معنای آگهی تجارتی این است که: «فلان کالای فلان برند که فلان خصوصیات را دارد، در فلانجا موجود است». [فقط همین]. لذا دیگر اگر در معرفی کالا غلو کرده شود و یا دروغ گفته شود، مسؤلیت آن بر عهدهٌ آگهی دهنده است و باید مورد پیگرد قرار گیرد.

Π توضیح:
البته آگهی های بازرگانی (یا غیر بازرگانی)، بطور پیشفرض دارای ویژگی مثبت بودن هستند. یعنی مثلاً دستگاه جارو برقی، برای جارو کردن است و (ظاهراً) کاری را که انجام می‌دهد به حال جامعه مفید است. اما نمی‌توان برای مواد مخدر یا عمل دماغ و امثال آن تبلیغ کرد زیرا زیان آنها (بحال جامعه) به اثبات رسیده است. خدمات یا کالاهایی نیز در این میانه هستند که منفی یا مثبت بودنشان محل اختلاف است زیرا جزو بدیهیات نیستند. یا حتی مسائلی در جامعه وجود دارند که آنقدرها فاش نیستند تا منتقدین آنها را بشناسند و مطرح کنند. مثلاً استاندارد بودن تیپ فوتبالیست‌ها [که بظاهر با آگهی بازرگانی هیچگونه ربطی ندارد] یک موضوع بسیار مهم است که کسی تا کنون آن را مطرح نکرده است و تنها فدراسیونی که اثرات اجتماعی این موضوع را دانسته و آن را مراعات می‌کند فدراسیون فوتبال آلمان است.

■ تبلیغات کلیکی مستقیم و غیر مستقیم

تبلیغات کلیکی (بطور کلی) دو دسته‌اند: تبلیغات کلیکی مستقیم، و تبلیغات کلیکی غیر مستقیم.
در تبلیغات کلیکی مستقیم، آگهی دهنده و نمایش دهنده بطور مستقیم با یکدیگر ارتباط دارند و هر قراری که بین آنان باشد (یا نباشد) عادلانه است و (پخش آگهی نیز اگر طبق اصول انسانی باشد) ایرادی بر آن وارد نیست. مثلاً ممکن است کسی در وبسایت خود برای کسب و کار خویشاوند یا دوست یا هر فردی که دلش بخواهد تبلیغ کند و مزدی نیز از او بگیرد یا نگیرد، این به کسی ربطی ندارد و کاملاً قابل قبول و عادلانه است.

در تبلیغات کلیکی غیر مستقیم، آگهی دهنده و نمایش دهنده هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. آنان نه همدیگر را می‌شناسند و نه قراردادی بینشان هست. بنابراین، در میان آنان یک آژانس تبلیغاتی واسطه است که طرفین فقط او را می‌شناسند و هر قراری که هست با او دارند.
تا اینجای کار، هیچ اختلافی در میان نیست اما چون این قرارداد، یک قرارداد یک جانبه است و اغلب فقط یک طرف از آن سود می‌برد با ایرادی مواجه می‌شود که قابل نقد است، و همین ایراد باعث می‌شود که تبلیغات کلیکی ناپایدار گردد.
واسطه ها اما مدعی‌اند که هیچ مبلغی (نه بعنوان علی الحساب و نه بعنوان هزینه آگهی) از آگهی دهنده نمی‌گیرند، و هیچ مبلغی نیز (بدون کلیک بر آگهی ها) به نمایش دهنده نمی‌دهند. و ما با قبول درستی و راستی این گفته، در مورد موضوع تبلیغات کلیکی بحث، و آن را نقد می‌کنیم.

حال با فرض اینکه هیچگونه تقلبی در این روند صورت نگیرد و همه چیز در شرایط متعارف پیش برود، نهایتاً آگهی دهنده برنده است. چراکه هدف از تبلیغات تجاری، فروش در همان لحظه نیست بلکه دیده شدن و ثبت در ذهن بیننده است. پس آنچه موجب خرید می‌گردد پنج چیز است: اول احتیاج، دوم اطلاع از وجود آن کالا، سوم در دسترس بودن آن کالا، چهارم اعتماد به فروشنده آن کالا، و بالاخره داشتن بودجه کافی برای خرید آن کالاست.

بنابراین، نتایج حاصل از آگهی بازرگانی را می‌توان در اطلاع و اعتماد خلاصه کرد، لذا آگهی دهنده اگر هیچ کلیکی بر هیچکدام از تبلیغات او صورت نگیرد باز هم سود می‌کند، زیرا آگهی های او در ذهن بیندگان جای می‌گیرند و هرگاه نیازمند آن کالا یا خدمات گردند به سراغ او خواهند رفت. به این ترتیب، اگر وبسایتی پر بازدید هم باشد ممکن است ابداً کلیکی روی تبلیغات آن انجام نشود، اما وجود آن تبلیغات برای آگهی دهنده بسیار مفید خواهد بود در حالیکه از این بابت، چیزی جز زیان نصیب آژانس تبلیغاتی و نمایش دهندگان نمی‌شود.

■ سود تبلیغات کلیکی، یک طرفه است

منفعت تبلیغات کلیکی، یک منفعت یک جانبه است، به همین سبب، حتی اگر از رونق نیفتد، بسوی فساد پیش خواهد رفت و کار بجایی خواهد رسید که کلیک های غیر واقعی امری عادی گردند و تنبلها توی خانه بنشینند و از سیمکارت های مختلف، روی تبلیغات وبسایتی که با آن قرارداد دارند (الکی) کلیک کنند، و به ازای آن کلیک ها پول بگیرند. زیرا مالک یک وبسایت، با خود خواهد گفت که: «کاچی به از هیچی» «وقتی روی آگهی های وبسایتم کلیک شد، خواه ناخواه درآمدی خواهم داشت که اگر نصفش را به کلیک کنندگان بدهم، باز هم نصفش می‌ماند، وگرنه یک ریال هم عایدی ندارم...».
هم اکنون نیز این بساط برپاست؛ و اینکه کتابخانه های اینترنتی پر شده است از کتابهایی که درباره (چگونه از اینترنت درآمد کسب کنیم؟)، بیشترش آموزش کسب درآمد از همین راه‌هاست.

آژانس های تبلیغاتی نیز غالباً راهکارهای نادرستی به نمایش دهندگان خود ارائه می‌دهند. بطور مثال، می‌گویند: «کارشناسان اروپایی گفته‌اند: بازدید کنندگان، صفحات وبسایت را مانند حرف (F) مرور می‌کنند، بنابراین سعی کنید آگهی های بازرگانی را در محل (F) قرار دهید.»... تو گویی مردم هیپنوتیزم شده‌اند و بطور ناخودآگاه روی تبلیغات تجاری کلیک می‌کنند!!!... حالا درست است که برخی ها اندکی شورند، لکن مسخ نیستند ـ مردم دیوانه نیستند تا چیزی را بی سبب و بی جهت، و بدون آنکه نیازمند آن باشند بخرند!!

■ نحوه نمایش تبلیغات کلیکی، ظاهر زیبایی دارد!

یکی دیگر از علل بی اثر بودن آن تبلیغات (از نظر کلیک)، بی ثبات بودن آنهاست. مثلاً فرض کنید که شخصی می‌خواهد فلان کالا را بخرد؛ و یادش هست که آگهی آن کالا را در فلان سایت دیده است، اما اگر به همان صفحه از همان وبسایت مراجعه کند، احتمالٍ اینکه همان آگهی را ببیند خیلی ـ خیلی کم است. بنابراین از طریق سرچ گوگل خیلی آسانتر به سایت مورد نظرش خواهد رسید و خرید خود را انجام خواهد داد.
علت بی ثبات بودن تبلیغات کلیکی این است که وبسایت نمایش دهنده، در صفحات وبسایت خود، مکانی را با سایز مشخصی به اسکریپت فلان آژانس تبلیغاتی اختصاص می‌دهد؛ همین و بس. الباقی ماجرا به آن آژانس مربوط است که (بطور رندم)، آگهی ها را در آن اسکریپت ها نمایش دهد. بنابراین با وجود آنکه در تمامی صفحاتِ آن وبسایت، یک نوع اسکریپت قرار داده شده، در هر صفحه‌ای اما آگهی متفاوتی نمایش داده خواهد شد، البته این موضوع بستگی به تعداد مشتریهای آگهی دهنده دارد (که معمولاً زیاد هستند)، پس اگر یک صفحه را بیست بار هم رفرش کنید، هر بار آگهی تازه‌ی می‌بینید، و امکان اینکه آگهی مورد نظر خود را بازیافت کنید خیلی کم است. ضمناً هر کسی در هر جایی، آگهی های متفاوتی در همان صفحه از همان وبسایت خواهد دید. این موضوع نیز به ضرر نمایش دهنده است، و فهم آن با مثالی روشن تر می‌شود:
مثلاً فلان کالا را در فلان مغازه دیده‌اید. آن موقع به آن کالا نیازی نداشتید تا آن را بخرید. اما حالا پس از یک هفته یا یک ماه لازم شده است بخرید. یادتان می‌آید که آن کالا را در آن مغازه دیده‌اید، پس به همان دکان مراجعه می‌کنید و آن کالا را می‌خرید. حال اگر کالاهای آن دکان عوض شده باشند، یا آن مغازه برچیده شده باشد، آیا موفق خواهید شد که از آنجا خرید کنید؟ البته که نه!... پس تغییر مداوم آگهی نیز (از نظر کلیک) به ضرر نمایش دهنده و همچنین آژانس تبلیغاتی است.

PPC2

■ راه حل چیست؟

طبعاً ممکن است افرادی باشند که راههای بسیار بهتری را پیشنهاد کنند، اما نظر بنده این است که سیستم پخش آگهی به همین گونه که هست ادامه داده شود اما به ازای کلیک نباشد بلکه بابت نمایش آگهی ها، مبلغی معین (بعنوان نمایش آگهی)(بابت هر صفحه که حاوی اسکریپت آژانس تبلیغاتی باشد)(بطور توافقی) به وبسایت های نمایش دهند پرداخت گردد. ضمناً آژانس تبلیغاتی نیز مبلغی معین (بعنوان نمایش آگهی) از آگهی دهنده اخذ کند. در چنین حالتی، بازار کلیک های جعلی نیز کساد خواهد شد ... ... نباید جامعه را جوری پیش برد که جماعت ناچار از حقه بازی (و تولید ربات برای اعمال کلیک جعلی) گردند و اگر کسی نخواهد حقه بازی کند، کلاهش پس معرکه بمانَد!

25 شهریور 1395 ™

Π ^ دیدگاه ها

♂ حمید ـ 2 مهر 1395

جانا سخن از زبان ما میگوییییییییییییییییییییییی.

φ در جواب حمید:

سلام
مشخص نفرمودید که آگهی دهنده هستید یا نمایش دهنده؟

Π ^ ارسال دیدگاه

Њ سایر مطالب :

◄ بخش تاریخ و زبان :

← دانلود کتاب (برگی از تاریخ جنوب ایران).

← دانلود کتاب (از گامرون تا تهران)، زبانشناسی هرمزگان.

← ...

◄ بخش خانواده :

← دانلود کتاب (توفان طلاق) ویرایش چهارم از کتاب (چرا طلاق).

← هیچ آغوشی از آغوش خانواده گرم‌تر نیست.

← تماشای فیلمهای پورنو اعتیاد آور نیست.

← ...

◄ بخش فارسی نویسی و فونتیک :

← فارسی نویسی در محیط لاتین › فونت انژکتور CVS + دانلود

← فونتیک بین‌الملل › الفبای آوانگاری بین‌المللی (IPA)

← فونتیک فارسی › الفبای آوانگاری ایرانیک (IRPA)

← کاراکترهای الفبای فونتیک ایرانیک در فونت های یونیورسال

← ...

◄ بخش گفتاوردهای پراکنده :

← نقدی بر تبلیغات کلیکی در اینترنت.

← دانلود کتاب (راز سوختن لامپ های حرارتی).

← ...

◄ بخش گفت و شنود :

← فرق میان کلمات پارس سگ و پارس پهلوی چیست؟

← ریشه و مفهوم واژه (زشت) چیست؟

← ...

◄ بخش هرمنوتیک واژگان :

← هرمنوتیک واژگان (سوگوار) و (داغدار) ـ معانی و تفاوت آنها

← بررسی واژگان تکه / قطعه / Cut / پادگان در چرخه (کَت و تَک)

← واژه دیباگر یک واژه ایرانیک و برابر با Debugger در لاتین است

← ...

◄ فهرست واژگان نوخاسته :

← پیشنهاد واژه اسپول ( Espol ) بجای طحال

← پیشنهاد واژه کَت ( Kat ) بجای تِکه

← بازیافت واژه ایرانیک (دیباگر) بمعنای اشکالزدا

← پیشنهاد واژه شیلان (با تلفظ Šilān) بجای گوش ماهی

← پیشنهاد واژگان دُمبال و دُمبه بجای دنبال و دنبه

← پیشنهاد واژه دوستمرد (dust.mard) بجای دوست پسر

← ...

← ...

free hit counters

The Official Website of S. Amer Hashemi © 2016 All rights reserved.

phon