Last Update: 06 April, 2016

فونتیک بین‌المللی ← الفبای آوانگاری بین‌المللی (IPA)

■ آوانگاری بین‌المللی

بمنظورآنکه بتوان نتایج پژوهش در زبان را همانگونه که هست ضبط کرد، الفبای ثابت، ساده و معتبری لازم است تا دیگران بتوانند الفاظ مورد نظر را بخوانند.
الفبای آوانگاری بین‌المللی یک سامانه نوشتاری و آوانگاری است که برپایه الفبای لاتین ساخته شده‌. این سامانه توسط انجمن آواشناسی بین‌المللی بعنوان یک الفبای استاندارد برای نشان دادن صداهای موجود در الفاظ زبان‌های گوناگون ایجاد شد که در ایجاد آن از دانشجویان و استادانی با زبان‌های گوناگون، زبانشناسان، خوانندگان و هنرپیشگان، فرهنگ‌نویسان، زبان‌فراسازان و مترجمان کمک گرفته شده و می‌شود.

Phonetics 1Phonetics 2Phonetics 3

الفبای آوانگاری بین‌المللی برای نشان‌دادن حالت‌های بیانی در زبان‌های شفاهی مانند واج، آهنگِ جمله، اتصال میان واژه‌ها و هجاها کاربرد دارد. برای نشان‌دادن حالت‌های بیانیِ دیگر مانند با دندان‌قوچه سخن گفتن، نوک‌زبانی حرف زدن، و همچنین برای صداهای ساخته‌شده بوسیله پدیده لب‌شکری، مجموعه‌ای گسترده از نمادها مورد استفاده قرار می‌گیرد که هرکدام از نمادها از دو عنصر اصلیِ حروف و تفکیک‌کننده‌ها ساخته شده است.

■ ویرایش و اصلاح IPA

گاهی برخی حروف یا تفکیک‌کننده‌ها بوسیله انجمن آواشناسی بین‌المللی حذف و یا اصلاح، یا اضافه شده‌اند. چنانکه در تغییرات اخیر در سال ۲۰۰۵ یکصد و هفت (107) حرف، پنجاه و دو (۵۲) تفکیک‌کننده، و چهار علامت عروضی به الفبای آوانگاری بین‌المللی اضافه شد.

■ هر کسی تخصص خاص خود را دارد

الفباهای موجود، عموماً دارای کمبودهایی هستند که به وسیله آنها نمی‌توان از عهده ضبط تلفظ‌ها برآمد. استفاده از IPA یا (International Phonetic Alphabet) نیز جوابگوی غیر متخصصان نیست زیرا یادگیری آن نیازمند تمرکز روی موضوع زبان است؛ و طبعاً همگان در یک علم خاص تخصص ندارند (و نباید هم داشته باشند) زیرا «همه چیز را همگان دانند». البته خیلی ـ خیلی به ندرت افرادی یافت می‌شوند که مانند آچار فرانسه باشند و از هر دانشی سر در بیاورند، اما طبعاً و قهراً چنین کسانی نمی‌توانند در هیچ امری متخصص مطلق باشند.
هرکسی شغل و تخصص خاص خودش را دارد؛ و به دور از عقلانیت است اگر مثلاً یک فیزیکدان توقع داشته باشد که همگان علایم اختصاری علم فیزیک را بدانند. پس ندانستن جزییاتِ یک علم، برای کسی که در امر دیگری تخصص دارد عیب نیست بلکه عیب از آن متخصصی‌ است که از مردم توقع نابجا دارد... پس تکلیف چگونگی الفبای فونتیک را من و شما مشخص نمی‌کنیم بلکه (هدف) آنرا مشخص می‌کند لذا استفاده از آن به اهداف زیر برمی‌گردد:

● هرگاه زبان پژوهی بخواهد نتایج پژوهشهای خود را برای افراد خاصی چون خودش ثبت کند، طبعاً کابرد زبان تخصصی و بکارگیری واژگان اختصاصی لازم است.

● هرگاه زبان پژوهی بخواهد نتایج پژوهشهای خود را بصورت کتابی برای استفاده عموم منتشر کند، اگر قصد اظهار فضل نداشته باشد باید با زبانی ساده و در خور فهمٍ مخاطب مطلب را بیان کند تا مخاطبان (در سطوح مختلف) بتوانند مقصود او را دریابند و بخاطر بسپارند و از آن استفاده کنند؛ یعنی مطلب را جوری بیان نکند که درک آن نیازمند تخصص باشد و گرنه نزد دانایان به ریاکاری و تظاهر شُهره می‌گردد. و مردم نیز باید بدانند که علم آنکسی بیشتر است که بتواند نظر خویش را با زبانی ساده بیان کند، مثلاً زبان نظریات اینشتین که بزرگترین فیزیکدان عصر است، آنقدر ساده است که تقریباً همگان آنرا درک می‌کنند.
زیان بکارگیری زبان تخصصی در نشر عمومی آنست که دیگران مراد و مقصود آن نویسنده را درنمی‌یابند، بنابراین اگر قصد او انتقال مفهوم مطلبی باشد، طبعاً بمقصود نمی‌رسد؛ اما اگر بمنظور اظهار فضل باشد می‌رسد!
این را به آن سبب گفتیم که بسیار دیده شده چنین کرده‌اند ... بنابراین، استفاده از IPA در نشر همگانی، منوط و مشروط به غرض از نشر است.

■ علم باید کارها را آسان کند نه دشوار

● بنظر ما، IPA بیش از حد گسترده شده، بطوریکه ثبت الفاظ و درک آنها حتی برای متخصصان امر نیز ایجاد زحمت کرده است؛ این به آن سبب است که ما هدف را گم کرده‌ایم و علم خویش را با دشوارتر کردن آن سنگین‌تر جلوه می‌دهیم، حال آنکه علم باید کارها را آسان کند نه دشوار!

● در زبان بشر، تعداد حروف الفبا و واکه‌های آن معدود و کاملاً مشخص است، و اینکه فلان قوم، فلان حرف را چگونه تلفظ می‌کنند، بسته بخواست خودشان است و برای ثبت آن، ضبط صوت نیز هست!...
اگر قرار باشد که انواع تلفظ‌ها با IPA ثبت گردند، برای نمایش آنها هزاران نشانه نیز کم است!... مثلاً تلفظ انگلیسی را ببینید که در جهان، انواع گونه گون دارد! حتی در خود انگلستان، نوع تلفظ یک لفظ، از لندن تا بیرمنگام تفاوت دارد و این موضوع به زبانشناسی هیچ ربطی ندارد، و لزومی نیز ندارد که با قبول چنین اختلافِ سلایقی، از بار کیفی زبانشناسی کاسته و به بار کمّی آن افزوده شود!...

■ کسی بهر کسی ماتم نگیرد

کسی بهــر کسی ماتـم نگــیرد ^^^ خودت برخیز و بر خود ماتمی گیر

● بنده که نه سواد درست و حسابی دارم و نه تخصصی در این امر؛ اما از متخصصان زبان توقع داشتم که ننشینند چشم به دهان زبانشناسان غرب بدوزند تا آنان چه چیز تازه‌ای را کشف می‌کنند؛ آنگاه همان چیزها را کپی کنند و توی دانشکده‌ها تدریس کنند و پز بدهند که «ما زبان‌شناسیم». خوب ـ اگر لیاقتش را ندارند جایشان را بدهند به کسانیکه لیاقتش را دارند.
زبان فارسی که یکی از قدیمی‌ترین و پر مایه‌ترین زبانهای دنیا بوده است اکنون خیلی ـ خیلی ایراد و اشکال دارد؛ مشکلاتی که به آسانی می‌توان آنها حل کرد؛ لکن ما بجای اصلاح و حل مشکلات آن، نشسته‌ایم پز IPA را به هم وطنانمان می‌دهیم!...

Π ^ دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

Π ^ ارسال دیدگاه

Њ سایر مطالب :

◄ بخش تاریخ و زبان :

← دانلود کتاب (برگی از تاریخ جنوب ایران).

← دانلود کتاب (از گامرون تا تهران)، زبانشناسی هرمزگان.

← ...

◄ بخش خانواده :

← دانلود کتاب (توفان طلاق) ویرایش چهارم از کتاب (چرا طلاق).

← هیچ آغوشی از آغوش خانواده گرم‌تر نیست.

← تماشای فیلمهای پورنو اعتیاد آور نیست.

← ...

◄ بخش فارسی نویسی و فونتیک :

← فارسی نویسی در محیط لاتین › فونت انژکتور CVS + دانلود

← فونتیک بین‌الملل › الفبای آوانگاری بین‌المللی (IPA)

← فونتیک فارسی › الفبای آوانگاری ایرانیک (IRPA)

← کاراکترهای الفبای فونتیک ایرانیک در فونت های یونیورسال

← ...

◄ بخش گفتاوردهای پراکنده :

← نقدی بر تبلیغات کلیکی در اینترنت.

← دانلود کتاب (راز سوختن لامپ های حرارتی).

← ...

◄ بخش گفت و شنود :

← فرق میان کلمات پارس سگ و پارس پهلوی چیست؟

← ریشه و مفهوم واژه (زشت) چیست؟

← ...

◄ بخش هرمنوتیک واژگان :

← هرمنوتیک واژگان (سوگوار) و (داغدار) ـ معانی و تفاوت آنها

← بررسی واژگان تکه / قطعه / Cut / پادگان در چرخه (کَت و تَک)

← واژه دیباگر یک واژه ایرانیک و برابر با Debugger در لاتین است

← ...

◄ فهرست واژگان نوخاسته :

← پیشنهاد واژه اسپول ( Espol ) بجای طحال

← پیشنهاد واژه کَت ( Kat ) بجای تِکه

← بازیافت واژه ایرانیک (دیباگر) بمعنای اشکالزدا

← پیشنهاد واژه شیلان (با تلفظ Šilān) بجای گوش ماهی

← پیشنهاد واژگان دُمبال و دُمبه بجای دنبال و دنبه

← پیشنهاد واژه دوستمرد (dust.mard) بجای دوست پسر

← ...

← ...

free hit counters

The Official Website of S. Amer Hashemi © 2016 All rights reserved.

phon